Skórzane rękawiczki są wyjątkowo trwałe. Są przy tym idealnym dopełnieniem skórzanych butów, toreb i innych części garderoby. W przeciwieństwie do nich jednak łatwiej ulegają zabrudzeniu, a częste czyszczenie, szczególnie jeśli przeprowadza się je w nieodpowiedni sposób, może znacząco skrócić ich żywotność. Jak zatem prawidłowo obchodzić się ze skórzanymi rękawiczkami? Podpowiadamy poniżej.
Skórzane rękawiczki są produkowane z innego rodzaju skóry niż pozostałe wyroby galanteryjne. Materiał używany do wyrobu rękawiczek powinien zapewniać możliwość swobodnego poruszania palcami, dlatego musi być on dużo cieńszy niż skóra używana do produkcji toreb, butów czy pasków. Skórzane rękawiczki wymagają więc innego traktowania niż pozostałe wyroby galanteryjne. Nie wolno czyścić ich ostrymi szczotkami, a jedynie miękkimi ściereczkami z mikrofibry lub flaneli albo wacikiem kosmetycznym. Nie należy ich prać w pralce.
Mocno zabrudzone rękawiczki można wyprać ręcznie w delikatnym detergencie, na przykład w szamponie dla dzieci lub w płatkach mydlanych rozpuszczonych w ciepłej wodzie. Należy potem je wysuszyć, rozkładając na ręczniku. Do środka można włożyć papier, który pochłonie część wody. Najczęściej jednak rękawiczki skórzane czyści się, zakładając je na dłonie. Dzięki temu można lepiej dotrzeć do każdego załamania materiału.
By nadać rękawiczkom piękny połysk i wzmocnić ich powierzchnię warto przecierać je środkami, które nawilżą i natłuszczą skórę. Najlepiej stosować do tego celu specjalne preparaty do skóry lub oliwkę do pielęgnacji niemowląt. Poleca się także przecieranie rękawiczek wazeliną lub kremem do twarzy. Innym sposobem na odświeżenie skórzanych rękawiczek jest przemycie ich zimnym mlekiem.